26 січня 2023 р.

Історичний екскурс «І пам'ятають вічно Крути, далекий бій, нерівний бій…»

 

«І пам'ятають вічно Крути, далекий бій, нерівний бій…» під такою назвою в бібліотеці-філії №1 для дітей відбувся історичний екскурс до Дня пам`яті героїв Крут, який вшановується щорічно 29 січня. На одноіменній книжковій виставці підібрана література про трагічні, і разом з тим  героїчні сторінки історії України,  з  якою допитливі користувачі мали змогу познайомитися.

 Вони дізналися, що   оборонці Крут були юнкерами військової школи та студентами, що перед тим вправлялися біля двох місяців на майдані юнацької школи та на її стрільниці і вчилися не тільки стріляти, а й кидати бомби. А були й такі, що вже побували на фронті.

Бій під Крутами відбувся 29 січня 1918 року біля залізничної станції Крути поблизу селища Крути та села Пам’ятне, за 130 кілометрів на північний схід від Києва, 18 км на схід від Ніжина. Одночасно з ним у Києві розпочалося третє більшовицьке повстання робітників заводу «Арсенал», переважно росіян за походженням. Поки крутянці, і не тільки вони, стримували зовнішнього ворога на підступах до столиці, решта військ боролися з ворогом на власних, не менш важливих, позиціях.

Бій українських вояків проти більшовицької армії на станції Крути затримав ворога на кілька днів. Таким чином добровольці утримали Київ на час, необхідний для укладання Брест-Литовського миру, який фактично означав міжнародне визнання української незалежності і автоматично робив більшовиків окупантами території суверенної держави. Крутянцям вдалося досягнути військових стратегічних цілей, що допомогли Україні на міжнародному рівні.

І досі вражає поховання 27 сильних, в повному розквіті сил, юнаків, які потрапили після бою в полон до більшовиків і були ними страчені. На похороні в Києві біля Аскольдової Могили голова Української Центральної Ради Михайло Грушевський назвав юнаків, які загинули в нерівній боротьбі, героями, а поет Павло Тичина присвятив героїчному вчинкові вірш «Пам’яті тридцяти».

Як і сучасні захисники нашої землі, як «кіборги» Донецького аеропорту, як «Азовці» Маріуполя  – герої Крут завдяки власній мужності та самопожертві зуміли протистояти значно більшій кількості ворогів та стали одним із величних символів боротьби українського народу за незалежність. Вчинок юнаків хвилює серця українців, незламні духом, вони дали безпрецедентний урок мужності та патріотизму. Вічна слава Героям, що віддали свої життя за волю України!Вічна пам’ять Героям Крут!

Немає коментарів:

Дописати коментар