Стрітення (15 лютого) — найважливіше свято в церковному календарі лютого. На 40-й день від народження Христа Марія разом з Іосифом пішла до храму, щоб принести жертву очищення. За законом давніх юдеїв, багата жінка мала принести ягня та молодого голуба, вбога — пару голубів чи горлиць. Пречиста принесла пару горлиць. У храмі вона зустріла праведного Симеона, якому провидінням була передбачена зустріч із Месією. Взявши дитя на руки, праведник благословив його, а Богородиці сповістив про її майбутню жертву.
Стрітення — свято початку весни, початку роботи без світла. Головним дійством у цей день було освячення вогню й води; стрітенські свічки вважалися чарівними і мали назву "громниця" ("громничка"). їх запалювали й ставили перед образами під час грози, щоб оберегти людей і худобу від грому, щоб весняна повінь не пошкодила посіви і щоб мороз не побив дерева. Полум’ям громниці малювали хрести на сволоку — від усього лихого, підкурювали дітям волосся — щоб грому не боялись. До того ж ці свічки давали в руки помираючим під час читання відхідної молитви.
А ще цінували стрітенську воду, набрану з-під стріхи чи освячену в церкві. Вважалося, що ця вода допомагає від хвороб, особливо від пристріту. Нею кропили та поїли худобу. А на Слобожанщині пасічники, коли приходила пора, кропили вулики.Більше інформації про свята можете почерпнути з книг народознавчого циклу: Олекса Воропай "Звичаї нашого народу", Миколи Міщенка "Народний календар","Українська етнологія", "Українське народознавство", "Українські свята", "Українські традиції", які є в книгозбірні.
Нехай в цей світлий зимовий день в душах наших оселиться надія, віра в добро, спокій і найшвидшу Перемогу. Хай хороші дні ніколи не закінчуються, сонце завжди світить над головою, а діти радують дзвінким сміхом і яскравими посмішками.
Немає коментарів:
Дописати коментар